Co nás čeká

20. 4. 2018

FAPS Svitavy

3. 6. 2018

Koncert v jeskyni Výpustek se skupinou Mošny

18. - 20. 10. 2018

Návštěva přátel ze Slovinska

K dur na facebooku

Děkujeme městu Kuřim

Banner
Jirkovský Písňovar 2015
2.-4.10.2015, Jirkov
"Jirkovský Písňovar 2015 – nejlepší sborový festival ve Střední Evropě a dost možná i dál"

Již potřetí a opět po tříletém intervalu jsme se vydali do dalekých končin severočeských, do kraje vysokých kuželovitých kopců, jejichž majestátnost se domorodí obyvatelé snaží umocnit vykopáním obřích jam, aby se ty jejich kopce zdály ještě větší, než ve skutečnosti jsou. Je nasnadě, že v takovém neobyčejném kraji dokáží lidé neobyčejné věci. A právě takovým byl i devátý mezinárodní festival sborové populární hudby Jirkovský Písňovar.

Ale vezměme to pěkně popořádku. V pátek 2. října vyrazil z jihomoravské Kuřimi konvoj šesti plně naložených aut. Ten byl, pravda, poněkud rozložen v čase, ale čistě ze strategických důvodů, aby první posádky mohly těm pozdějším včas hlásit případné nástrahy na cestě. Těch naštěstí moc nebylo, a tak jsme po pár hodinách jízdy, míjeje horu Říp, mohli tu s vděkem, tu s výčitkou zavzpomínat na praotce Čecha a za další hodinku už protáhnout ztuhlé údy v kempu Červený Hrádek v Jirkově.
Někteří dorazili rovnou na slavnostní zahájení festivalu v Rytířském sále zámku Červený Hrádek. Nejprve nás uvítal písničkou dětský sbor Světlušky z Jirkova, na který plynně, prakticky bez hudební pomlky navázal organizátorský sbor Ventilky. Opět nás potěšili vtipnými a svěžími aranžemi známých českých šlágrů. O milé uvítání se postarala také paní moderátorka, která velmi vtipně a originálně provázela celým festivalem. Závěr večera pak patřil loňskému absolutnímu vítězi Písňovaru, pražskému vokálnímu uskupení Oktet. Byli skvělí a festival tak byl nastartován na plný plyn.
V sobotu ráno jsme si nečekaně brzy přivstali a nebylo to tím, že by se z nás na stará kolena (omlouvám se mladším členům sboru) stala ranní ptáčata. Ba naopak, neseme tuto brzkou hodinu velmi těžce, leč již v půl deváté nás na zámku čekala zvuková zkouška a po ní hned plynně navazovalo procvičování s korepetitorem Radimem Linhartem, autorem naší soutěžní písně Zvířátka Ivana Mládka.
Díky skvělé organizaci vše běželo jako na drátkách, a tak naše soutěžní vystoupení začalo přesně dle plánu. Dali jsme do něj srdce, odvahu a snad i všechno, co se do nás snažil sbormistr za poslední týdny vtlouci (pro ochránce zvířat či lidských práv podotýkám, že nedošlo k žádné újmě na zdraví). A pak už jsme s úlevou a lehkou hlavou mohli poslouchat všechny ostatní soutěžící sbory.
Po skončení pěveckého soutěžního klání nás na nádvoří zámku čekal malý koncert místního hudebníka a poté velkolepá a humorně pojatá Sborympiáda. Jednotlivé sbory se v ní utkaly v disciplínách nepěveckých, kde vítězila především originalita, improvizace, rychlost a vtip. Je snad mezi laskavými čtenáři ještě někdo, kdo by pochyboval, že právě toto jsou oblasti, ve kterých K dur, na rozdíl od zpěvu, vyniká?
Je to tak, přátelé! K dur si v disciplínách jako „nejoriginálnější předání kytice korepetitorce“, „nejoriginálnější sborové foto“, „nejpůsobivější vyjádření zpívajícího sboru po vypnutí zvuku“, „nejrychlejší nasbírání partitur“ v záškodnickoběžecké disciplíně a „nejrychlejší vypití půllitru vybraným členem sboru“ vybojoval první místo mezi zúčastněnými sbory.  
Po tomto nesmírně zábavném odreagování od všehno soutěžního stresu jsme se bryskně přesunuli do kempu na večeři a pak zase zpět na zámek na slavnostní vyhlášení pěvecké soutěže a závěrečné Grand prix, kde se utkalo pět nejlepších sborů festivalu o absolutní vítězství a pohár Jirkovského rytíře. Rytířský sál praskal ve švech, zámek se pod náporem emocí a bouřlivých ovací otřásal v základech, sochy nad námi vibrovaly a atmosféra byla neopakovatelná. Teď už snad fandili všichni všem. Nám se v urputné konkurenci podařilo vyzpívat Stříbrné pásmo a počtem bodů se umístit ve „zlatém středu“ soutěžního pole (a pak že na to zlato nikdy nedosáhneme...). Každý sbormistr dostal při předávání diplomu navíc originální půllitr s načepovaným pivem Písňovar 9°. V závěru večera jsme si užili i svých pět minut slávy při předávání diplomu „nejoriginálnějšímu sboru“ za vítězství ve Sborympiádě. Zkrátka, léta dřiny a odříkání na Báječných bálech se musela někde projevit. Jsme na toto ocenění náležitě pyšní a začínáme přemýšlet o nepěvecké kariéře komediantského zaměření.
Samozřejmě, že jsme po slavnostním vyhlášení volně pokračovali ve veselí na jedné z chatek v kempu a nesli se na euforické vlně onoho večera. Druhý den jsme si mohli trochu přispat. Čekal nás až v 10 hodin workshop na zámku a v jednu hodinu společné zpívání s dalšími sbory na náměstí v Jirkově. Moc příjemně jsme si je užili, a pak už každý po své ose vyrazil na dlouhou cestu domů.
Děkujeme všem organizátorům, byl to báječný, nezapomenutelný festival a velký zdroj inspirace! Rádi přijedeme znovu a já jen v duchu doufám, že to bude dříve než za tři roky.