Co nás čeká

20. 4. 2018

FAPS Svitavy

3. 6. 2018

Koncert v jeskyni Výpustek se skupinou Mošny

18. - 20. 10. 2018

Návštěva přátel ze Slovinska

K dur na facebooku

Děkujeme městu Kuřim

Banner
Konec jarní sezony 2012
29. 6. 2012, Kuřim

sousedNa fotografii je vidět soused, jak zírá, co se to u Lucky na zahradě děje. Letopočet s dvojkou na konci je vyjímečný v tom, že třetina sboru slaví "kulatá" výročí. Aby těch oslav nebylo příliš spojili jsme je do jedné velké a v pátek 29.6.2012 se připojilo ještě přivítání prázdnin. Sešli se téměř všichni a obligátní "kuřimský stůl" byl povýšen na lukulské hody. Letnímu vedru vládlo mojito, ale naše hrdla neopovrhla ani šampáněn s čerstvými jahodami.

Zkrátka nepřišli ani řidiči, či abstinenti z jiných důvodů.Nepřebernému množství lahůdek vévodily grilované pochoutky i pro vegetariány. Však také pyšní tvůrci ochotně předávali své recepty i zkušenosti.

 
K dur v peřejích
17. 6. 2012, řeka Jihlava

JihlavkaPřestože byl poslední měsíc pro nás více než nabitý různými hudebními akcemi, rozhodli jsme se, jak se říká, „utužit kolektiv“ i nějakým tím sportovně–adrenalinovým zážitkem. A tak jsme se o tropické neděli 17. června 2012 vydali do divokých proudů řeky Jihlavky. Ke sjíždění této krásné řeky se nás sešlo osm posádek složených z kádurových zpěváků podpořených dalšími rodinnými příslušníky včetně dětí.

Do svých lodí jsme nasedali na vypouštěné vlně pod hrází přehrady Mohelno a s proudem jsme uháněli až do našeho cíle v Ivančicích. Je dlužno dodat, že některé posádky, zvláště z řad vodáků-nováčků, si párkrát vyzkoušely i nechtěné vystupování z lodi za jízdy spolu s testováním aktuální teploty vody. Ukázalo se, že jsou mezi námi i tací milovníci vody, kterým dlouhé sezení v lodi prostě nedělá dobře a potřebují se pravidelně ochlazovat ve vlnách. Po doplňkové instruktáži o řízení nemotorových plavidel a vysvětlení, že chladit se lze i namočeným kapesníkem, již většina posádek od těchto (byť efektních) artistických kousků na dolním toku upustila.

Během obědové pauzy jsme ještě stihli nováčky pokřtít ve jménu Poseidona i Neptuna na pravověrné vodáky, takže v Ivančicích již opouštěli své lodě samí ostřílení řekoplavci. Zhodnotím-li celou akci, musím konstatovat, že skončila úspěšně  ¬  v cíli naší plavby jsme napočítali stejný počet účastníků, jako při nasedání do lodí na začátku. Takže výslednou bilancí jsou pouze tři uplavané botky a jedno pádlo, zato spousta silných dojmů a nezapomenutelných zážitků. Pevně věřím, že příští rok se kádurová flotila rozroste ještě o další lodě.

 
Noc kostelů 1.6.2012 – naše první „celorepublikové turné“
1. 6. 2012, Vranov u Brna, Kuřim, Šebrov

Noc kosteluAno, přesně takto neskromně jsme nazvali naši pěveckou pouť po třech kostelích v Kuřimi a blízkém okolí  během  páteční noci 1. června 2012. Tomuto zakončení naší jarní pěvecké sezóny a zároveň pověstné třešince na dortu samozřejmě předcházely horečné přípravy. O to horečnatější, že jsme v uplynulém měsíci absolvovali několikero vystoupení a pokaždé bylo potřeba připravit trochu jiný repertoár.

Kromě našeho kuřimského svatostánku jsme navštívili ještě poutní kostel ve Vranově a malý romantický  kostelík sv. Kateřiny v Šebrově. Všude jsme vystupovali se stejným asi půlhodinovým repertoárem, přesto pro nás bylo každé vystoupení jedinečné. Jak atmosférou a setkáním s lidmi, tak prostorem a akustikou kostela. Zejména té jsme museli přizpůsobovat i styl našeho zpěvu. A jak pravil někdo ze sboru, v kuřimském kostele jsme zjistili, co ještě neumíme, ve Vranově jsme se to snažili zužitkovat a hlavně obsáhnout ten obrovský prostor a v Šebrově, již nabiti zkušenostmi, jsme si to opravdu užili a nakonec zařadili i přídavek – naši sborovou „hymnu“ Siya Hamba. Doufáme, že si posluchači užili naše vystoupení minimálně tak, jako my zpěváci včetně našeho sbormistra.

Jelikož jsme v každé farnosti za naše vystoupení dostali moc dobrou a chutnou výslužku (to je konec konců vedle potlesku a úsměvu lidí ta nejlepší odměna), až do půlnoci jsme pak jedli, pili, hodovali a radovali se z uplynulého večera. A nebudu jistě mluvit jen za sebe, když řeknu, že mnohým z nás doznívaly melodie z onoho turné ještě dlouho v hlavě (některé prý dokonce budily i ze spaní:-). Pevně doufáme, že si za rok zase nějaké turné zopakujeme.

 
Tanec - věrný druh zpěvu
12. 6. 2012, Kulturní dům, Kuřim

TanecUž počet diváků v sále KD Kuřim v úterý 12.6.2012 napovídal, že závěrečný koncert tanečního oboru ZUŠ v Kuřimi získává stále větší věhlas. Hned při úvodních tónech úvodní skladby se přede mnou vstyčil les kamer všeho druhu, tudíž zážitek mi zůstal jen hudební. Ale třeba mi to některý z vlastníků elektronických záznamníků někdy promítne.

Naštěstí šlo zjevně o tatínky začínajících tanečních ratolestí, protože další program už bylo možno i vidět. A dívat se bylo na co! Všechno běželo jak na drátkách. Výborný výběr doprovodných písniček, nápadité choreografie. A vše postupně gradovalo až do finále.

Není divu, že hlavní strůjce tohoto tanečního hodokvasu Zina Daňková sklidla opravdu dlouhotrvající a vřelý potlesk. Ani se nechce věřit, že dvouhodinový program s takovou spoustou dětí a mládeže může nacvičit jediná osoba. Ale takovou my Zinu známe. Díky.

 
Festiválek Nechanice 2012
26. - 27. 5. 2012, Nechanice

Hrádek u NechanicZřejmě se nebudu mýlit, řeknu-li, že pro většinu sborů je vrcholem sezóny zpívání na sborovém festivalu. Pro nás byla tímto vrcholem jarní sezóny účast na Festiválku v Nechanicích, který se konal o víkendu 26. a 27. května 2012. Festival byl sice nesoutěžní, o to přátelštější a soudržnější atmosféra však mezi deseti zúčastněnými sbory vládla.

Pěvecký maraton začal o sobotním poledni zpíváním v nechanickém parku, kde se každý sbor představil jednou písní a na společnou notu jsme se pak ještě naladili jednou společnou skladbou.

Odpoledne jsme se rozjeli do několika kostelů v blízkém okolí. V každém kostele měly vždy dva až tři sbory  koncerty složené převážně z duchovní hudby a spirituálů z různých koutů světa. My jsme své vystoupení odzpívali v Novém Bydžově. Věděli jste například, že v Novém Bydžově mají šest kostelů? My jsme to zjistili až na místě a ten správný kostel, kde jsme měli vystupovat, jsme trefili už na třetí pokus (což při celkovém počtu šesti kostelů není zas až tak špatné skóre).

 
Speleologické zpívání
23. 5. 2012, nejmnenovaná jeskyně poblíž Brna

Uprostřed květnových veder, kdy rtuť teploměru olizuje třicítku, je nejlépe se ukrýt někam do chládku. To se našemu sboru poštěstilo a tak jsme si 23. května 2012 mohli zazpívat v příjemně „klimatizovaném prostředí“ s okouzlující akustikou v jedné prostorné jeskyni poblíž Brna.

Na tuto veskrze komorní událost jsme přijali pozvání od dirigentky Kamily Fojtové a jejího sboru Sebranka. Jako překvapení pro nás všechny navíc vystoupil sbor zpěváků z brněnské konzervatoře.

Atmosféra byla velmi přátelská a zpívání s čelovkami na hlavě vskutku netradiční. Náš milý sbormistr Jirka se navíc projevil jako mistr překvapení a zdatný improvizátor. V polovině připraveného repertoáru zejména duchovních skladeb udělal rázný řez a oznámil publiku a překvapenému K duru, že teď si dáme něco veselejšího ze soudku lidových písní. Odůvodnil nám to později tím, že když viděl, jak při nedostatečném počtu čelovek marně mžouráme do not, je potřeba zařadit něco, co prý známe bezpečně zpaměti. Ale já si stejně myslím, že jenom zkoušel náš postřeh. Věřím, že jsme i v této zkoušce obstáli a zpívání potěšilo nejen nás, ale i posluchače.

 
Pietní akt k osvobození
8. 5. 2012, Náměstí Osvobození, Kuřim

8. května 2012 se sbor sešel u památníku na Náměstí Osvobození v Kuřimi, aby svým zpěvem podpořil pietní akt k uctění památky obětí 2. světové války. Ačkoliv ji nikdo z nás nezažil, každý ve svém okolí zná někoho, komu ještě vzpomínky na tuto zlou dobu nevyhasly.

Pravdou je, že naše přítomnost zvýšila počet účastníků, která bývá každoročně velmi malá.

K této příležitosti jsme nastudovali naši národní hymnu, jež by ostatně neměla chybět v repertoáru žádného sboru. Zazpívali jsme ji na začátku pietního aktu a po projevu starosty Draga Sukalovského a položení věnců jsme zakončili písní Viva la musica.
Poté se K dur přesunul na blízké schody Kulturního domu a navázal krátkým koncertem, převážně složeným z lidovek. I bez nazvučení byla slyšitelnost velmi dobrá a tak se dá říct, že celá tato akce byla úspěšná.
Dodatečně nám ještě starosta i oba místostarostové poděkovali.

 
Soustředění - radost z pění
20. - 22. 4. 2012, Penzion u Výletů, Moravec

Takhle výstižně nazvala jedna milá spoluzpěvačka svůj email, kterým se s námi chtěla rozdělit o své doznívající pocity z právě proběhlého soustředěn v penzionu u Výletů v Moravci, které letos vyšlo na víkend 20. - 22. dubna 2012. Zdaleka ale nebyla sama. Myslím, že stejně jako každý půlrok jsme odjížděli z jarního soustředění ještě více posíleni v našem nadšení pro sborový zpěv, společnou práci i zábavu v tom našem neuvěřitelném kolektivu a natěšení na všechno, co nás v brzké době čeká.

Na soustředění jsme se dobře připravili - vezli jsme si každý fascikl asi 50 notových partitur starých a 20 nových. Proč tolik? To abychom si s naším novým sbormistrem Jirkou, pro kterého to bylo soustředění první, mohli přezpívat skladby, které jsme měli v repertoáru ještě před jeho příchodem a rádi bychom je zpívali i nadále. A zvláště abychom se s nimi blýskli hned na několika květnových vystoupeních, které nás čekají. No a abychom samozřejmě také začali s přípravou skladeb nových, kterými už brzy jistě ohromíme naše publikum.

Řádně jsme se připravili i na pitný a stravovací režim, protože každý nejspíš doma vybílil spíž i ledničku a pochutin všeho druhu bylo nepočítaných. Na místě dokonce proběhla neoficiální soutěž o nejlepší produkt z domácí pekárny, ve které zvítězily především naše chuťové pohárky a plná břicha.

 
Jarní vinařský bál
21. 3. 2012, Sokolovna, Kuřim

sokolovnaV minulých letech jsme pořádali jarní Cim – bály, na kterých se sešli příznivci cimbálové muziky, našeho zpěvu a dobrého vínka. Letos jsme se přidali k prvnímu ročníku Jarního bálu přátel vína, který pořádala p. Vaněrková 31. března 2012 v kuřimské sokolovně. Opět jsme měli vystoupit s cimbálovkou Fjertůšek.

Pro posluchače všech věkových skupin jsme si připravili především lidové písně, proložené občasnou modernou. Nacvičování bylo perné, nový sbormistr = jiné požadavky, ale celek lidé chválili více než pozitivně, protože lépe vynikla dynamika, jednotlivé hlasy i sbor jako celek. V našem repertoáru se jako nové ocitly písně Už ho vedou Martina, Prší, prší a Mikulecká dědina, původní se zkvalitňovaly.

 
Zpíváme při práci
březen 2012, Kuřim

V jednom z nejteplejších dnů měsíce března se konala tradičně již třetí sborová zabíjačka.
Velký pašík se nastávajícího úkonu pranic nebál, naopak, téměř s láskou se zbavil svých 180 kilogramů, která pak rovnoměrně rozdělil mezi sboristy v podobě ovárku, jitrniček, sekané, škvarků, sádla a dalších vepřových pošušňáníček.

U řezníka jako každoročně čest sboru zachraňovali především Jirka Ch.a Pavel, s výpomocí Aleše a Jirky H. Po rozkouskování se vepřík přestěhoval k Vičarům, kde se dále upravoval.

Téměř každý se nějakým způsobem na výrobě finálních produktů podílel, nejvýstižněji se to dá popsat jako „ten dělá to a ten zas tohle, a všichni dohromady udělají moc“, a to nejen pro svá naplněná bříška, ale zejména pro společný duchovní zážitek.

 
K dur v roce 2011
Rok 2011, K dur

Sbor pokračoval ve čtvrtém roce své existence ve svižném tempu a s velmi dobrými výsledky. Scházel se na zkouškách každý týden a před vystoupením i častěji. V nečinnosti nezůstal ani o prázdninách. Kromě účasti na koncertech ZUŠ to byly především samostatné akce, kterými se prezentuje na domácí půdě v Kuřimi.

Největším úspěchem byl zisk zlatého pásma na mezinárodním Festivalu A.Tučapského ve Vyškově. Toto ocenění včetně dalšího za přesvědčivou interpretaci díla A.Tučapského převzala sbormistryně P. Zámečníková přímo z rukou autora.

 
Silvestr po sborovsku
28. 12. 2011, Kuřim

S předstihem již 28.12.2011 jsme se sešli u Vičarů na rozloučení se starým rokem a přivítání nového. Díky špatným sněhovým podmínkám nás bylo víc, protože někteří neodjeli tradičně o školních prázdninách na hory. Na poslední chvíli se omluvil Aleš, kvůli nějakému bacilu, který s ním bacil o postel. Ale obětavě dovařil oblíbenou zelňačku a s pozdravem ji poslal nám ke konzumaci. Ač jsme se holedbali, že bacil se přes zelňačku nešíří, přec někteří v následujích dnech ulehli, či spíše strávili značný čas běháním mezi postelí a WC. Ale ta zelňačka za to určitě nemohla.

I když jsme se úplně nevyhnuli ožehavému tématu dalšího směřování sboru, viděli jsme budoucnost optimisticky. Stejně tak jsme hodnotili končící rok, který nám kromě radosti přinesl i hezké úspěchy.

Ale hlavně bylo veselo, kuřimské stoly se prohýbali pod donesenými lahůdkami a lahodnými moky a jak jinak došlo i na zpěv. Však si to chválili i podnájemníci, jak se to krásně poslouchalo až do půl čtvrté do rána.

 
Advent ve Vídni
18. 12. 2011, Vídeň

Vyvrcholením letošního roku bylo naše vystoupení v sále videňské radnice v rámci cyklu adventních koncertů. Bývalý ředitel těchto cyklů p. Heider se dostal k záznamu našeho vystoupení na loňském mezinárodním festivalu adventní hudby v Bratislavě a protože se mu líbilo, přimluvil se u současného ředitele, aby nás na tuto událost pozval. Souhlasil i se spoluúčinkováním dětského sboru Cantando a tak jsme v neděli 18.12.2011 vyrazili doubledeckerem z Kuřimi směr Vídeň. Čekalo nás opravdu srdečné přijetí a slavnostní oběd v restauraci nedaleko radnice. Cestou zpět si mohli účastníci užít proslulé vánoční trhy přímo před radnicí.

 
Vánoční besídka ZUŠ
15. 12. 2011, ZUŠ Kuřim

V kuřimské ZUŠce si 15.12.2011 předvánočně zakoncertovali převážně rodinná uskupení. Mezi jinými to byli z našich členů Bulgurovští, Kryštofovi a Sýsovi. No jako zlatý hřeb K dur a ve finále společně s Cantandem. Byla to naše poslední zkouška před Vídní. Přestože se nás sešlo jen asi 2/3 na sálek ZUŠky to bohatě stačilo. "Vypalovačka" Gloria patri ho vyplnila do poslední skulinky. Závěrečné koledy si s námi popěvovalo i publikum.

 
Mikuláš u seniorů
7. 12. 2011, Kulturní dům, Kuřim

Přijali jsme pozvání na Konferenci seniorů spojenou s mikulášskou nadílkou 7.12.2011 v Kulturním domě. S trochou obav jsme vstoupili do rozjařené a roztančené atmosféry, ale přijetí bylo přátelské. Zapěli jsme pár písní z našeho nového repertoáru a pak přidali několik známých koled, což se setkalo s velmi kladným ohlasem. Zpívali jsme bez mikrofonů a přesto nás bylo slyšet velmi dobře. Kuriozitou byla koleda Fanfrnoch, která má v našem repertoáru č. 1. Na jednom ze soustředění vzniklo úsloví "kdo zpíval Fanfrnoch" jako označení těch, co byli u počátků vzniku sboru.

 
Koncert v Moravské Galerii Brno
2. 12. 2011, Moravská galerie, Brno

2.12.2011 jsme si přišli zazpívat do Barokního sálu Moravské galerie v Brně na Moravském náměstí. Byla to v podstatě generálka na naše vystoupení na vídeňské radnici. Nakonec to bylo pojato jako vánoční koncert ZUŠ Kuřim, takže naše vystoupení bylo dost krátké. Přesto vzbudilo v sále velký ohlas, zejména společná skladba s Cantandem - Gloria patri za doprovodu klavíru, flétny a "kachonu". Poprvé nás Igor snímal naší novou kamerou a na výsledku je to opravdu poznat - viz záložka Naše videa.

Po skončení se šlo hodnotit o pár domů dál k Pegasovi. Tamní nabídka pivních i jiných specialit podpořila velmi kladné hodnocení této akce.

 
Svátek vína potřetí
11. 11. 2011, Náměstí 1. Máje, Kuřim

V poslední době tolik módní Martinské víno nesmělo chybět ani v Kuřimi. Pod záštitou kuřimské radnice proběhl už třetí ročník Svátku vína na náměstí 1. Máje poblíž neméně slavného Mokrého kamene.

Na sv. Martina (11. 11.) jsou většinou vína z raných odrůd vykvašená a vyčištěná. Dají se ochutnávat jako mladá vína, která mají svůj půvab, protože jsou svěží, s primárním aromatem, se zbytky nedokvašeného cukru. Proto se těší zvýšenému zájmu konzumentů. U nás je „Martinské víno chráněná známka pro mladé červené víno z Modrého Portugalu vyrobené metodou karbonické macerace celých bobulí. Podobně jako Beaujolais Primeur, které přichází každoročně do prodeje třetí čtvrtek v listopadu. Taktéž Vino Nuovo v Itálii.

K dobrému vínu patří dobré uzené a vůbec dobroty z prasátka. A k tomu přijde vhod něco příjemného k poslechu. Tentokrát jsme nevystoupili společně s cimbálovkou Fjertůšek, ale zazpívali jsme ještě před jejich nástupem. Letos byl prostor oslav lépe nazvučen, takže jsme byli lépe slyšet než vloni. No a taky jsme byli o rok lepší! Ne?

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »