Co nás čeká

20. 4. 2018

FAPS Svitavy

3. 6. 2018

Koncert v jeskyni Výpustek se skupinou Mošny

18. - 20. 10. 2018

Návštěva přátel ze Slovinska

K dur na facebooku

Děkujeme městu Kuřim

Banner
K dur opět ve vlnách
9. 6. 2014, řeka Jihlava

VodaciJen zpěvem není zpěvák živ a proto je potřeba občas i trochu adrenalinu, aby si vážil teplého, suchého místečka na sborovém stupínku. Proto opět početná K-durová flotila zamířila v neděli 9.6.2013 do vln řeky Jihlavky vstříc vodáckému dobrodružství.

Tentokrát, díky vydatným dešťům posledních týdnů, jsme nečekali, až začnou odpouštět z přehrady Mohelno, ba naopak jsme doufali, že na den plánované vodácké akce vypouštění sníží. I stalo a tak jsme mohli nasednout kousek od Mohelna do sedmi lodí, které obsadili jak zpěváci K duru, tak jejich rodinní příslušníci včetně těch nejmenších, a vyplout směr Ivančice. Počasí nám přálo, až jsme tomu náhlému příchodu léta ani nemohli věřit a trochu litovali, že tak rychle uběhlo.

Tři posádky si kromě příjemných vodáckých zážitků zakusily i nechtěnou koupel, ale všichni vše přečkali vcelku, případně jen s malými oděrkami (uznávám, že ty akátové větve ve vedlejším rameni řeky byly fakt zrada).  Konec konců, už jsou to všichni po loňsku zkušení vodáci. Takže vodě zdar! Loď ahoj! A těšíme se zase za rok.

 
Zabijačka 2013

Letošní ročník společné sborové zabíjačky se nesl v duchu menších omylů a nedorozumění. Nejprve se dlouho vybíral vhodný termín, tak dlouho, že jsme do debaty zaangažovali také naše prasátko, ale to nejlepší datum se stejně vylouplo až na třetí pokus.

Pašík nám při té příležitosti slíbil váhu 200kg, ale pak asi nasadil tvrdou dietu, zhubnul na 150, aby nakonec bleskurychle ztloustnul na konečných 170kg.

Nákup potřebných ingrediencí zajišťoval (staro)nově zvolený předseda. V záchvatu zabíjačkového nadšení  si ovšem zapomněl zapsat jednotky množství, a to, jak se ukázalo, se nevyplácí ani doktorům z fyziky. Na místo 5 ks mrkví a petržele nakoupil 5kg od každého druhu a ještě se v klidu domova posléze divil, že se takovéto množství dá jen těžce sehnat.

 
Děkujeme účastníkům za přízeň

 
K dur ZLATÝ A STŘÍBRNÝ v Bratislavě
25. - 28. 4. 2013, Bratislava

Na mezinárodním festivalu sborového zpěvu Slovakia cantat v Bratislavě 27. 4. 2013 vybojoval K dur zlaté pásmo v kategorii komorních sborů a stříbrné v kategorii Musica sacra a capella.

Většina z nás si v těchto dnech užívá slunce a vůní probouzejícího se jara, ale není tomu ještě tak dávno, co mnozí nevěřili, že sníh letos vůbec roztaje. Této nebývale dlouhé zimy však členové sboru K dur využili tvůrčím způsobem. Zavřeli se do zkušebny a pilně trénovali na jarní sezónu a především na mezinárodní festival sborové hudby Slovakia Cantat 2013 v Bratislavě, který nás čekal na konci dubna (25.-28.4.).

 
Jarní soustředění aneb PeXeSo – pekelně se soustřeď !
22. - 24. 3. 2013, Kaprálův mlýn

Mělo to sice být soustředění, kde svým zpěvem oslavíme čerstvý příchod jara, ale jelikož letošní jaro se nese v duchu písně „My čekali jaro a zatím přišel mráz...“, mohli jsme spíše doufat, že svým zpěvem tu zimu už konečně zaženeme. Letos jsme si ke svému zpěvomilnému setkání vybrali zbrusu nově zrekonstruované středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn, které leží jen pár kilometrů od Brna směrem na Ochoz.

Středisko samo o sobě je pozoruhodnou stavbou plnou energii šetřících technologických vymožeností (technologická místnost pomalu připomíná velín jaderné elektrárny), ovšem také se zajímavou historií sahající až do 19. století. Cílem našeho pobytu samozřejmě nebyla ekologická či jakákoliv jiná převýchova členů sboru, neboť jsme si dobře vědomi, že veškeré iniciativy v tomto směru jsou předem ztraceny. Naším hlavním (ne však jediným) cílem byl pečlivý nácvik nového repertoáru pro jarní sezónu a především na soutěžní festival v Bratislavě.

 
Ples Autopetr 2013
19. 1. 2013, Kulturní dům, Kuřim

AutopetrSvým sponzorům slibujeme, že jim za solidní příspěvek přijdeme zazpívat na jejich firemní večírek. Poprvé nás někdo vzal za slovo. Majitelé firmy Autopetr z Kuřimi si nás vyžádali na Společenský ples, který pořádali v Kulturním domě v Kuřimi v sobotu 19. 1. 2013.
Na organizátorech bylo znát, že je to jejich první podobná akce.

Program nabral hned na začátku zpoždění, účast na poslední chvíli odřekla rocková skupina atp. Pro nás bylo podstatné, že chybělo slíbené nazvučení. Přes ujišťování pořadatele, že v sále bude klid, opravdu nebyl. Po třetí skladbě proto sbormistr zavelel k odchodu. Otráven odešel z placu i známý bavič Václav Faltus, když zjistil, že ho poslouchá jen pár lidí, kteří seděli nejblíž.
No byla to zajímavá zkušenost a konec konců jsme se aspoň společně dobře pobavili.

 
Tříkrálový koncert 2013
6. 1. 2013, kostel Sv. Máří Magdalény, Kuřim

Původně mělo jít o náš samostatný koncert k tříkrálové sbírce. Protože jsme ale v prosinci uspořádali adventní koncert, chtěli jsme, aby se na tom tříkrálovém podílelo víc sborů. Nakonec si vzala uspořádání koncertu i sbírky na starost kuřimská fara. Jejich pozvání pak přijali brněnští Gajdoši a lelekovický sbor Magnificat.

V neděli 6.1.2013 byl kuřimský kostel zcela zaplněn posluchači, které očekával opravdu bohatý program.
Mezi Silvestrem a  6. lednem kolovaly mezi členy K duru poplašné zprávy o tom, koho sklátila chřipka a kdo už by mohl být na Tři krále fit. Nejdřív to vypadalo na fiasko, ale ve skutečnosti to nebylo tak zlé. Sešlo se nás dost, abychom si neudělali ostudu.

Z programových důvodů proti původnímu plánu K dur celou akci zahajoval. Jistý basista si tak nezazpíval, protože přišel "na čas", ale v tomto případě už s křížkem po funusu.
Naše vystoupení mělo pěknou gradaci a třešničkou na dortu byla možnost publika, vydražit si dirigování jedné naší skladby. To se také stalo a do kasičky sbírky přibyla slušná sumička.

Lelekovický sbor přednesl Rybovu Vánoční mši s doprovodem orchestru. Zaujala multifunkční sbormistryně, zpívající současně sólo.

Gajdoši svými písněmi připomněli krásnou vánoční atmosféru, obzvláště, když se k nim přidaly oba pěvecké sbory a spolu s posluchači si zapěli známé koledy.

 
Silvestr 2012
29. 12. 2012, Kuřim

K tradičnímu bilancování a rozlúčce se starým rokem jsme se opět sešli u Vičarů 29.12.2012. Naše řady byly značně prořídlé hlavně díky vánočním prázdninám. šlo tudíž o velmi komorní schůzku komorního sboru.

Přijel i Jirka Šon a tak byla možnost si v klidu pokecat o tom, na co při zkouškách není čas.

Předem jsme si odhlasovali, že se nebude hlasovat  a nebudou se dělat důležitá rozhodnutí. Je dobré si jen tak vyslechnout, kdo má jaké představy o budoucnosti našeho zpívání. Snadněji se pak hledá nějaký průnik přání a společné radosti, kterou nám naše parta přináší. Nejde přece jen o to zpívání.
Proti loňskému Silvestru to bylo letos takové pohlazení po duši.

 
Senioři 2012
20. 12. 2012, Kulturní dům, Kuřim

Vždycky tam jsme, ale nikdy o tom dopředu nevíme. Tak to je naše vystoupení na předvánočním večeru pro seniory. Tentokrát po názvem "Taneček pod stromeček" proběhl pod záštitou Jihomoravského kraje ve čtvrtek 20.prosince 2012 v Kulturním domě.

Když nás místostarosta Jiří Koláček požádal o vystoupení, měla už část sboru domluvené jiné věci a navíc náš sbormistr ve čtvrtek kvůli pracovnímu vytížení dorazit nemůže.
Díky ochotě Martiny Šindýlkové vzít dirigování na svá bedra se našlo dalších 11 zpěváků a sestavili jsme krátké pásmo. Ale i bez doprovodu a bez mikrofonů se naše hlasy v sále neztratily.

Senioři jsou opravdu vděčné obecenstvo a tím i naše rozloučení s letošním sborovým rokem bylo důstojné.

 
Vánoční Brno 2012
18. 12. 2012, Moravské náměstí, Brno

18.prosince 2012 v Brně na Moraváku, tak tohle nám domluvila Zina s tím, že je potřeba naplnit programem celou hodinu. To byla velká výzva! Chvatně jsme sepisovali, co můžeme dát bez dalšího nacvičování a co se současně hodí na probíhající vánoční trhy. Pak už převzal iniciativu Jirka Šon a začal vybírat a sestavovat program, aby měl hlavu a patu.

Na Moravském náměstí uprostřed vánočních stánků nás malounko překvapilo na oko malé podium, ale nakonec jsme se všichni pohodlně vešli. Podle ubývajícího času se připravený program trochu kombinoval, což konferující Niki vyvádělo z míry, ale nakonec se se sbormistrem vždy domluvili.
Zpívání jsme si náležitě užívali a ke slovu se dostaly i naše kvarteta, sexteta apod. Nakonec kvůli nedostatku času některé písně ani nezazněly. Je dobré vědět, že máme takové rezervy.

Mezi diváky byli také naši občasní příznivci, kteří potvrdili, že celé vystoupení bylo velice uvolněné a bezprostřední.

Jeden z našich bývalých členů nám napsal velkou pochvalu a vyzdvihl velký podíl našeho "Kapelníka".

Tak Jirko, my ostatní se přidáváme. Nelehkého úkolu, převzít otěže splašeného sboru, jsi se zhostil opravdu se ctí. Ze všech stran slyšíme, jak moc jsme se zlepšili. Díky a vydrž!

 
Adventní koncert v kuřimském kostele
15. 12. 2012, kostel Sv. Máří Magdalény, Kuřim

Už delší dobu se z naších řad ozývalo brblání, že na kocertech v kostele máme pokaždé jen malý štěk a tak jsme se rozhodli pro samostatný adventní koncert duchovní hudby v kostele Sv. Máří Magdaleny v Kuřimi v sobotu 15. prosince 2012.

Domlouvání s farou si vzala na starost Lenka a tak vše šlo jak po drátkách. Program kombinoval některé starší skladby a většinu nově nastudovaných pod vedením Jirky Šona. Ten také přidal tři varhanní skladby z českého baroka. Vzal si rovněž na starost průvodní slovo, které tak bylo velmi fundované.

Po dlouhotrvajících mrazech byl kostel pěkně vychlazený, ale elán nám to nevzalo. Po první polovině nás v sakristii hřálo vědomí, že nám to jde dobře. S chutí jsme si poslechli výborný výkon varhaníka Jirky Šona. Sice si stěžoval na dost rozladěné varhany, ale na dobrém dojmu to příliš neubralo.

Zpěv po přestávce gradoval až k Vivaldiho Glorii. Tu doprovázel Jirka na varhany a dirigoval pouze pokyny hlavou a grimasami. Na první veřejné vystoupení jsme tuto náročnou skladbu zvládli se ctí.
Finále už bylo v pohodě a zvládli jsme i přídavek se sbormistrem bez not.

V salonku U Mertů jsme vše náležitě zhodnotili a už se v duchu připravovali na další vystoupení za dva dny v Brně.

 
A opět Svátek vína
17. 12. 2012, Náměstí 1. května, Kuřim

17. prosinec má v naší republice několik důvodů k oslavám. V letošním roce 2012 k nim v Kuřimi přibyl také Svátek vína, který vždy připadá na první sobotu po svátku Martina.

Tehdy totiž vylézají vinaři ze svých děr, zvaných sklípky, aby se pochlubili moravskou obdobou Beaujolais. To jest prvním červeným vínem z letošní úrody. Je to spíš módní a komerční záležitost, ale proč nevyužít příležitosti sejít se s přáteli při koštu a ochutnat cosi dobré ze zabíjačky.
K tomu pochopitelně patří dobrá hudba a zpěv. Tradičně zahrála cimbálka Fjertůšek  a nemohl chybět ani náš sbor K dur.

Valník na náměstí 1. května není sice ideální podium, ale posluchače si vždy najde. Letos jsme připravili půlhodinové pásmo z lidovek a populárních hitů. Vystoupili jsme dvakrát (ve 13:30 a v 15:45), aby si užili i pozdější příchozí. Počasí docela vyšlo, ačkoliv zima už o sobě dávala znát.

Premiéru zažil i náš pětimetrový transparent s logem K duru. Aspoň si nás nikdo nespletl s druhým sborem, který tu také vystoupil

Tradičně jsme nakoupili nějaké dobroty a odebrali se do "klubovny" k Vičarům poklábosit o věcech důležitých i podružných, pojíst, popít a pozpívat si.

Z posezení vzešlo také jedno důležité poznámí: na podobných večírcích NEHLASOVAT!

 
Bá-Bá-Bá Báječný bál
3. 11. 2012, Kulturní dům, Kuřim

V sobotu 3. listopadu 2012 pořádal K dur opět po roce tradiční Báječný bál. Akce se konala v Kulturním domě v Kuřimi a tentokrát se vše neslo v duchu evergreenů. Ačkoliv do posledních minut před spuštěním bálu panoval klasický zmatek, místy až panika, nic nebylo jisté a všechno bylo tak trochu jinak, nakonec jako mávnutím kouzelného proutku všechno klaplo na výbornou a s neskromností nám vlastní můžeme říci, že se letošní bál nesmírně vydařil.

Tak si to shrňme. Celý večer, noc i časné ráno k tanci i poslechu hrála výborná kapela 4 Sýkorky ze Žďáru nad Sázavou. Jde o rodinné hudební uskupení, které hraje s opravdu velkou chutí a nasazením a co víc, což nebývá v této kombinaci vždy pravidlem, jsou to i skvělí muzikanti. Jejich repertoár je nesmírně široký, takže na své si přišel opravdu každý.

 
Kukuč 2012
31. 10. 2012, Kulturní dům, Kuřim

Ve středu 31.října 2012 při krásné příležitosti koncertu Hradišťanu v Kulturním domě proběhlo již podruhé slavnostní předání cen za kuřimské kulturní činy z rukou starosty města Draga Sukalovského. K dur jako jediný svůj loňský úspěch zopakoval a stal se tak dvojnásobným laureátem ceny zvané KUKUČ .Také letos to bylo za nejlepší umělecký výkon v sezoně 2011/2012.

Být už podruhé mezi desítkou nejlepších osobností či skupin v desetitisícovém městě je něco, na co musíme být hrdí.

 
Jirkov stříbrný!
5. - 7. 10 2012, Červený hrádek, Jirkov

O víkendu 5. - 7. října 2012 jsme obhájili stříbrné pásmo na Jirkovském Písňovaru - 6. ročníku soutěžního festivalu v oblasti "sborové" hudby. Oproti naší předchozí účasti v r. 2009 jsme si polepšili z 22 na 23.66 bodů, a to v mnohem náročnějších podmínkách.

První říjnový pátek se náš sbor vydal na dalekou cestu napříč republikou až do podhůří Krušných hor. Poblíž Chomutova se totiž ten víkend konal soutěžní festival sborového zpěvu Jirkovský Písňovar a u toho jsme rozhodně nemohli chybět. Ač se festival odehrával v prostorách nádherného barokního zámku Červený hrádek, kde by člověk očekával spíše klasickou hudbu, opak byl pravdou. Písňovar je totiž zaměřen na hudbu populární, a tak bohatě zdobeným Rytířským sálem zněly již od pátečního večera nejrůznější rytmy jazzové, rockové, world music, až po melodie nestárnoucích českých i světových hitů.

 
Soustředění – pění avšak žádné snění
14. - 16. 9. 2012, Penzion u Výletů, Moravec

Letošní podzimní soustředění jsme si načasovali hned pěkně na začátek další pěvecké sezóny (14. - 16. září 2012), to abychom se pečlivě připravili na blížící se soutěžní festival, který nás čeká na začátku října. Jako své tréninkové útočiště jsme si opět vybrali penzion U Výletů v Moravci poblíž Křižanova.

Hlasivky jsme začali zahřívat už od pátečního večera a když sbormistr kolem půl desáté večer konečně ukončil oficiální zkoušku, pouze jsme se přesunuli do vedlejší místnosti, kde jsme popadli kytary a všemožná další vyluzovadla zvuků a dali se opět do zpěvu. Navzdory oficiální prohibici proběhla i tradiční ochutnávka domácích pálenic a jiných ušlechtilých moků.

 
LSD 2012
5. - 8. 6. 2012, Lomnice

Název zní sice podezřele, ale zasvěcení ví, že se jedná už o pátý ročník Letní sborové dílny, který proběhl od 5. do 8. července 2012 v Lomnici u Tišnova. Sešlo se tu na stovku zpěváků ze všech koutů republiky, aby se zase něco nového přiučili a užili si pohodové čtyři dny, plné zpěvu i dobré zábavy.

V každém ze tří ateliérů se účastníci naučili asi pět písní, které pak přednesli na závěrečném koncertě.

K dur měl letos slušné zastoupení 7 osob, včetně našeho sbormistra Jirky. O ateliérech klasického zpěvu (Pavel Koňárek) a jazzovém (Skip a Emilly Wilkins) vám určitě poreferují jeho účastníci z našich řad. Ateliér mezižánrový byl zaměřený zejména na muzikálovou hudbu a vedla ho již potřetí Dáda Klementová. Energie z ní přímo sršela, což bylo velmi nakažlivé., takže učení byla radost. Každý den 4 hodiny dopoledne, 4 odpoledne a nádavkem nácvik společné skladby všech zpěváků.

Večery byly zadané pro koncerty lektorů, jejich hostů a také zúčastněných sborů, kterým jejich kolegové přijeli za tím účelem na pomoc. Ale koncertem to ještě nekončilo a tak do pozdních nočních (nebo brzkých ranních) hodin ze zpívalo a zpívalo. Skvělá organizace, výborné počasí, báječné zázemí v penzionu Pod Sýpkou - to vše láká si dílnu opět za rok zopakovat.

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »