Co nás čeká

20. 4. 2018

FAPS Svitavy

3. 6. 2018

Koncert v jeskyni Výpustek se skupinou Mošny

18. - 20. 10. 2018

Návštěva přátel ze Slovinska

K dur na facebooku

Děkujeme městu Kuřim

Banner
LSD Lomnice 2014
3. - 6. 7. 2014

Letošní Letní sborové dílny v Lomnici u Tišnova od 3. 7 do 6.7. 2014 se zúčastní téměř polovina našeho sboru. To je dobrá příležitost ukázat ostatním účastníkům co umíme.

LSD 2014Přijďte se i vy podívat na společný koncert vybraných účastníků a lektorů ve čtvrtek 3. července do lomnické synagogy.

Odkazy na účinkující:

Skip Wilkins
Zuzana Lapčíková
X-TET Rychnov n/Kn.
Black Uganda Choir
LSDa

Back Side Big Band

LSD se pravidelně účastní kolem stovky zpěváků, které ve čtyřech ateliérech vedou vskutku světové osobnosti. Proto stojí za poslech i závěrečný koncert v neděli 6. července, na kterém se představí všechny ateliéry s tím, co se za 4 dny usilovné práce naučily.

Srdečně vás všechny zveme a těšíme se na vaši návštěvu.

 
VODA! Potřetí!
8. 6. 2014, řeka Jihlava

Jihlavka 2014Brzké ranní vstávání, horečné chystání věcí…. „Nezapomnělas opalovací krém?“….. a bleskový odjezd směr Ivančice, zaparkovat auto a rychle do autobusu! Takhle podobně vypadalo ráno 8. června hned v 8 rodinách členů našeho sboru. Vydali jsme se totiž už potřetí na vodu, do krásného romantického koryta řeky Jihlavy (ovšem místní a vodáci jí neřeknou jinak, než Jihlavka) , kde se konal díky vypouštění přehrady Mohelno vodácký sjezd. A to jsme celý den předtím strávili společně na mezinárodním festivalu pěveckých sborů v Olomouci!

 
Dvě stříbra z Olomouce
7. 6. 2014, Olomouc

Silver OlomoucNa prestižním festivalu písní v Olomouci 7.6.2014  v obrovské mezinárodní konkurenci získal sbor K dur stříbrné medaile v kategoriích Duchovní hudba a v kategorii Populárních písní.

Celé naše jarní snažení a trénování směřovalo především k tomuto dni, proto netřeba zastírat, že jsme první červnovou sobotu vyhlíželi se směsicí nadšeného očekávání a trémy. Ale vezměme to pěkně popořádku.

 
Kuřim je 50 let městem
15. 6. 2014, Kostel sv. Máří Magdalény, Kuřim

K dur v OlomouciPořadatelé oslav 50. výročí dne, kdy se stala Kuřim městem, nás přizvali ke spoluúčasti na  slavnostním koncertu  do kuřimského kostela v neděli 15. června 2014.

V našem programu zazněly skladby z naší úspěšné účasti na mezinárodním festivalu v Olomouci. Bohužel v kostele je repertoár poněkud omezován, tak nemohly zazník naše nejlepší "pecky". Ale i tak jsme si zazpívali s chutí.

 
Jarní koncerty v Bojkovicích
4. 5. 2014, Bojkovice

Bojkovice 2014První květnovou neděli si náš sbor udělal výlet na samý východ Moravy poblíž slovenských hranic do malého městečka Bojkovice. Dostali jsme totiž pozvání, abychom zazpívali na slavnostním koncertě u příležitosti výročí založení jejich Základní umělecké školy. K tomu jsme si ještě domluvili zpívání při nedělní mši ve zdejším kostele, takže nás vlastně čekala vystoupení dvě.

Na tomto místě je dobré zmínit, že jako předvoj a průzkum terénu vyrazila do zdejšího kraje již o den dříve posádka vozu „K dur 1“. Kromě návštěvy pamětihodností, testování vhodných stravovacích zařízení v Bojkovicích a šíření dobrého jména sboru, tato průzkumná jednotka zcela náhodou zabloudila i na degustační výstavu vín v Uherském Hradišti. K jejich cti nutno podotknout, že se po celou dobu své průzkumné činnosti zachovali v reprezentativním společensko - kulturním stavu a v neděli se v plné síle přidali ke zbytku sboru.

Lid bojkovický ukázal se jako velmi pohostinný. Před i po našem vystoupení v kostele se o nás velice mile staraly zdejší farnice, Poctily nás domácími dobrotami a pan farář přidal jako dárek domácí calvados z výpěstků z farní zahrady. Inu, požehnané plody země této.

Na oběd jsme zavítali do zdejší restaurace Hvězda, která zvenku působí poměrně nenápadně, avšak sídlí v prastaré, historicky cenné budově, kudy kráčely místní dějiny. V současnosti se však mohou chlubit především vynikající kuchyní. Ale nebyli bychom to my, aby se nám v restauračním zařízení něco nepřihodilo. A tak hned při našem příchodu způsobil jeden z elektrotechnicky nejvzdělanějších členů sboru, zřejmě silou své osobnosti, výpadek proudu v celé ulici.

Po obědě jsme se přesunuli do zdejší ZUŠ, kde nás čekalo, spolu s dalšími dětskými i dospělými sbory, vystoupení na slavnostním koncertě. Na závěr byl pro účinkující připraven bohatý raut z domácí kuchyně členů místního pěveckého sboru. Vše se neslo ve velmi příjemné a přátelské atmosféře a tak jsme z Bojkovic odjížděli nejen s plnými žaludky, ale i s milým pocitem ze setkání s podobně naladěnými lidmi, pro které je zpěv životní radostí.

 
Noc kostelů 2014
23. 5. 2014

Noc kostelů v ČebíněLetos jsme se opět připojili svými vystoupeními k programu Noci kostelů. Tentokrát jsme si zazpívali na dvou místech a to v „domácím“ kuřimském kostele sv. Máří Magdalény a v kostele sv. Jiří v Čebíně.

Na obou místech jsme se představili s asi půlhodinovým programem sestávajícím z písní duchovních, gospelů i melodií mezižánrových. Kromě toho, že jsme si s radostí zazpívali, byla pro nás tato vystoupení i jakousi generálkou před soutěžním festivalem, který nás čeká na začátku června.

Po programu pěveckém se většina sboristů přesunula do domu jedné naší sopranistky, kde bylo potřeba ještě dodatečně provést odbornou kolaudaci jejich nového příbytku. Kolaudační řízení se protáhlo do časných ranních hodin a proběhlo úspěšně – ztráty na životech žádné, podlehla pouze jedna židle (ta byla posléze vyňata z kolaudačního protokolu).

 
Lukášek
15. 5. 2014, Kuřim

Ondrášek Psotů dostal dnes ke svým třetím narozeninám extra dáreček. Jmenuje se Lukášek a narodil se ve velmi brzkých ranních hodinách (někteří z nás tou dobou teprve chodí spát), ve čtvrtek 15. května  sborovému manželskému páru Psotových Oběma šťastným rodičům moc gratulujeme. Je potřeba vyzdvihnout mimořádné nasazení pro sbor, protože se oba rodičové ještě pár hodin před porodem zúčastnili sborové zkoušky.

Hned týden poté přišel sbor mamince Lence a nádhernému spícímu Lukáškovi zazpívat pod okno a předat malý dáreček.

Lukáškovi přejeme hodně zdraví a v životě naladění na tu správnou radostnou notu.

 
Jaro v plném rozkvětu – soustředění už je tu
28. - 30. 3. 2014, Kaprálův mlýn

V PekárněPoslední březnový víkend se náš sbor opět vrátil na známé místo činu – Kaprálův mlýn, aby pilně trénoval nový a oprašoval starý repertoár pro nadcházející pěveckou sezónu. Tentokrát nás malebné krasové údolí říčky Říčky nedaleko Brna přivítalo v plném jarním rozpuku a krásné počasí se nás stále pokoušelo vylákat ze zkušebny ven.

A tak někteří přestávek mezi zkouškami využívali alespoň ke krátkým vycházkám po zahradě Kaprálova mlýna nebo se jako ještěrky vyhřívali na terase u zkušebny. Ti, kterým po dlouhé páteční noci zbyla ještě energie, pak v sobotu o polední pauze vyrazili tradičně k jeskyni Pekárna a společně opět otestovali pověstnou jeskynní akustiku.

Velmi milou návštěvou nás v sobotu překvapila naše sopranistka Veronika, která nám přivezla představit nejmladší přírůstek do sborové rodiny, dvouměsíčního chlapečka Honzíka.

O tom, jak probíhal páteční a sobotní večer po skončení oficiálních zkoušek, snad ani netřeba psát. No co vám budu povídat: gastronomické lahůdky domácí výroby, vínečko, zapálené debaty a stejně tak zapálené pěvecké výkony.

Doufejme, že v nás sbormistrovo úsilí a celovíkendové snažení zpěváků zanechají nějaké stopy, které budou moci ocenit posluchači našich jarních koncertů.

 
K dur a LSDa pro SPH
4. 2. 2014, Lomnice

Podařilo se nám prosadit do programu SPH, ačkoliv byl zpočátku dramaturg DK poněkud skeptický. Nakonec to byl koncert s největší návštěvou sezony.

Pod touto tajemnou šifrou se neskrývá žádná záhada, nýbrž koncert pěveckých sborů, který pořádal kuřimský Spolek přátel hudby (SPH) v Kulturním domě v Kuřimi, a kde kromě našeho sboru vystoupil ještě Lomnický sbor disharmonických amatérů (LSDa). Obě účinkující tělesa se představila s téměř hodinovým programem. Lomnický sbor potěšil posluchače svižnými jazzovými nebo swingovými úpravami známých i méně známých melodií v doprovodu klavíru, bubínků a baskytary. Domácí sbor K dur se zase představil s pestrým průřezem svého repertoáru od hudby duchovní, klasické, lidové až po moderní a populární písně.

Sál kulturního domu zaplněný publikem, zvuk správně vyladěný, atmosféra výborná a dobře se bavící posluchači. Díky neutuchajícímu potlesku u obou sborů se program z původně plánovaných 90 minut natáhl přes dvě hodiny!

… Co více si přát? Snad jen, abychom se při podobné akci v Kuřimi někdy v budoucnu opět setkali.

 
Turné s Brixim
26. 12. 2013

26.12.2013 Tišnov - zde je záznam
5.1.2014 Velká Bíteš
11.1.2014 Kuřim
12.1.2014 Královo Pole

 

Abychom uvedli titulek článku na pravou míru, malé vánoční a novoroční turné po okolních městech a jedné brněnské části neabsolvoval sbor K dur se slavným českým skladatelem Františkem Xaverem Brixim (to bychom se ostatně museli přesunout v čase o nějakých 250 let nazpět), ale s jeho slavnou mší Missa pastoralis.

 
Hodový koncert v Lipůvce
17. 11. 2013, Lipůvka

LipuvkaV den, kdy si naše země připomíná významné výročí, se v Lipůvce konala ještě jiná sláva. A sice hody u příležitosti svátku svaté Cecílie, jíž je také zasvěcen zdejší kostel. Pěvecký sbor K dur při této příležitosti vystoupil v kostele s pásmem duchovních skladeb, gospelů a spirituálů a zazpíval také při slavnostní bohoslužbě. Tímto duchovním zážitkem jsme zakončili náš příjemný pěvecký víkend.

Koncert v Lipůvce - A.Kadlec (KOTVA)

 
Svátek vína 2013
16. 11. 2013, Kuřim

Svátek vínaStalo se v Kuřimi velmi příjemnou tradicí, že se v listopadu sjedou na náměstí 1. května slovutní vinaři z širokého okolí a ve svých stáncích nabízí samé vybrané lahůdky ze svých sklepů. Po náměstí korzují lidé s koštovačkami a znalecky komentují vůni, barvu, buket, kyselinky a ocas toho kterého vzorku vína. Do toho hraje živá hudba, voní čerstvé koláčky či z jiného rohu uzené a všem je tak nějak dobře. Když ještě podzimní den prozáří slunce jako letos, je o příjemný den postaráno.

Náš pěvecký sbor, kromě toho, že finančně podpořil různá vinařství a stánky s občerstvením, podpořil akci také svým vystoupením. Obecenstvo, ač zaneprázdněno vinnými debatami, odměňovalo náš zpěv hlasitými potleskem, což nás velmi těšilo a o to lépe se nám zpívalo.

Takto zdařile načatý sborový den by bylo škoda i společně nezakončit, a tak jsme pokračovali opožděnou svatomartinskou husičkou s knedlíky a se zelím ve „sborové klubovně“ u Vičarů. Společnou hostinu každý zaštítil nějakou částí proviantu, ovšem hlavním kuchařem byl tentokrát muž. Ukázalo se, že taková přiměřeně velká husička pro sbor docela dobře vystačí.

Záznam TV KOTVA

 
Báječný bál popáté
9.11.2013, Kulturní dům Kuřim

Pátý ročník Báječného bálu, tedy jakéhosi vrcholu našeho organizačního i tvořivého snažení, se letos konal v sobotu 9. listopadu v Kulturním domě v Kuřimi. Teď vám již mohu prozradit, že většina nejlepších nápadů, které se týkaly výzdoby, programu, choreografie i převleků se zrodila v křeči a stresu posledních čtrnácti dnů před bálem.

 

Na bál se můžete podívat okem kamery Aleše Kadlece - KOTVY:

Báječný bál - celkem 5 částí

 
Lázeňští šviháci v „malém českém Hollywoodu“
5. 10. 2013, Luhačovice

První říjnovou sobotu jsme se příliš nevyspali. Většina z nás vstávala před pátou ranní a spěchala směr Luhačovice. Dostali jsme totiž nabídku, aby si náš sbor zahrál malinkou roli v připravovaném seriálu České televize Znamení koně II a v 7:30 jsme byli očekáváni „na place“ na lázeňské kolonádě v Luhačovicích. Měli jsme představovat pěvecký sbor venkovských učitelů, kteří zpívají na slavnosti svěcení nového pramene v seriálovém lázeňském městečku.

 
Soustředění – nekonečná oslava
13. - 15. 9. 2013 Kaprálův mlýn

První víkendovou akcí našeho sboru po letních prázdninách bylo tradiční soustředění, které se konalo druhý zářijový víkend opět v Kaprálově mlýně u Ochozi. Ne že bychom tedy celé léto zaháleli, ale před nabitou podzimní sezónou  je potřeba oprášit stohy starých partitur a prokousat se melodiemi nových písní.

Navzdory tomu není naše soustředění jen o tvrdé hlasové práci, ba naopak se vždy najde nějaký důvod k oslavě a tentokrát byly hned dva. Tím prvním bylo kulaté životní výročí Pavla Psoty a tudíž dovršení sborové hodnosti stupnice „E major“. Pavel se stal zároveň držitelem historicky prvního Kukru – jakési předplacené poukázky na všelikou kuřimskou kulturu a také obdržel čestný titul „Přední sólista v zadní řadě“.

 
Veřejná zkouška 25. června 2013
25. 6. 2013

Tak jsme si krásně naplánovali na závěr jarní sezony veřejnou zkoušku v přírodě. posloužit nám měl přírodní amfiteatr v bývalém lomu v Čebíně. Ale počasí se bohužel neumoudřilo, takže plánovaná zkouška v přírodě se přesunula do tradičních prostor v OBŘADNÍ SÍNI KULTURNÍHO DOMU v Kuřimi.

Taks snad to vyjde někdy příště.

 
Festival A. Tučapského 2013
8. 6. 2013, Vyškov

FATTaké letos 8.června jsme se rozhodli zúčastnit vyškovského festivalu pěveckých sborů, který nese jméno významného skladatele, vyškovského rodáka, pana Dr. Antonína Tučapského. Tato akce se koná jen jednou za dva roky, zato patří mezi nejlépe organizované lokální festivaly – milá atmosféra, dokonalý servis pro sbory, krásná prostředí pro vystoupení. Letos se bohužel nemohl festivalu jako porotce zúčastnit sám pan Tučapský žijící v Anglii.

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »