Co nás čeká

20. 4. 2018

FAPS Svitavy

3. 6. 2018

Koncert v jeskyni Výpustek se skupinou Mošny

18. - 20. 10. 2018

Návštěva přátel ze Slovinska

K dur na facebooku

Děkujeme městu Kuřim

Banner
Jirkovský písňovar 2015 - diplomy

Tohle jsme si vyzpívali:                                     .... a tohle jsme si užili:jirkov - sborympida

Jirkov - diplom-1200 
Podzimní soustředění – Kaprálův mlýn
11.-13.9.2015, Kaprálův mlýn

Letošní podzimní soustředění se navzdory nadpisu konalo ještě v létě. A to hned druhý zářijový víkend, abychom pěkně zostra odstartovali novou pěveckou sezónu.

Zavítali jsme opět na Kaprálův mlýn u Ochozu, kde se nám dobře zkouší a kde se o nás dobře starají. Hlavní náplní bylo jako vždy zkoušet od rána do večera a tentokrát zejména pilovat soutěžní repertoár na festival do Jirkova. Na sbormistra padla tradiční předsoutěžní lehce nervózní až skeptická nálada, což je pro nás neklamným znamením, že máme zapnout na plné obrátky. A tak jsme se činili, pilovali intonaci, dynamiku, agogiku, občas omylem zařadili intonační turistiku, dělali rošády v rozmístění zpěváků a vůbec míchali všemožné hudební ingredience, aby z toho nakonec vylezl kýžený zvuk. Pokud možno tedy libozvuk a souzvuk, kakofonie jsme se naopak snažili zbavit.

 
K dur ve spřátelené Niepolomici
22.-24.5.2015

V květnu se K dur vypravil na dva trošku neplánované, ale velmi příjemné zahraniční zájezdy plné zpívání, a to do Slovinska a do Polska.

Niepolomice     V pátek 22. května 2015 nastoupili členové sboru K dur obtěžkáni zodpovědným úkolem reprezentovat naše město  Kuřim do autobusu a vyrazili společně s kapelou pana učitele ZUŠ J. Jarůška a jeho žáků - Motýlím )D(efektem a několika člešny místního zastupitelstva do Polska.

     Přibližně devítitisícové město Niepolomice nás příjemně překvapulo. Čekal na nás hezký stejnojmenný hotýlek nedaleko centra a především krásné reprezentativní prostředí niepomického Královského zámku. Tam jsme se hned po příjezdu a dobré večeři přesunuli, abychom se místním návštěvníkům Dnů Niepolomic pochlubili malou ochutnávkou našeho pestrého repertoáru.Naše krátké první vystoupení tedy proběhlo na nádvoří zámku, kde se již scházely první skupinky zvědavých návštěvníků.Díky jejich pozitivní reakci z nás spadla počáteční nezvozita a začali jsme se těšit na následující den. Sala akustyčna, kterou jsme si v průběhu zkoušky prohlédli, se totiž ukázala jako skutečně to pravé místo pro pěvecké těleso našeho formátu. A právě zde se měl v sobotu uskutečnit stěžejní koncert K duru.

 
Slovinsko nečekané
5.-8.5.2015, Slovinsko

Nabídka na zájezd našeho sboru do Slovinska přišla nečekaně v březnu t. r. od Vachova sboru moravských učitelek z Brna. Tuto výzvu jsme přijali a 5. května 2015 opravdu nastoupil náš pěvecký sbor K dur (sice s nekompletní ale stále silnou sestavou) do autobusu směr Lublaň.

     Když nám byl představen řidič autobusu pan Petr Černý, nečekali jsme, že jeho jméno předznamená naši cestu. Do Lublaně jsme totiž ten den a ani tímto autobusem nedorazili. Zhatila nám to nečekaně vrtule z ventilátoru, která zákeřně prorazila chladič motoru. Ani v této dramatické situaci nás ale neopustila naše stále dobrá nálad a s chutí jsme si zazpívali hanáckou lidovku "Daleká šeroká je cesta po Holomóc" v úpravě "Daleká šeroká je cesta do Lublaně". Naštěstí pro nás brzy přijel náhradní autobus a pro ten náš (v útrobách skrýval dva sudy černohorského piva) odtah.

     Náš autobus nebyl ještě druhý den opraven, a tak jsme i na náš odpolední koncert do školy F. Prešerena do Mariboru museli využít jiný - slovinský. Z něj jsme viděli některé zajímavé stavby města. I samotná škola byla nečekaným architektonickým zážitkem. Postavil ji toriž žák slavného slovinského (a možná trochu i českého) architekta Jože Plečnika, jehož práce známe i z Prahy a pražského hradu. Zajímavě řešené školní šatny jsou dokonce památkově chráněné.

Vystoupení, uspořádané Slovisko-českou krajanskou ligou, se nám vydařilo. Neméně podařené bylo i občerstvení, které nám organizátoři připravili.

 
Koncert s DNA
Koncert s DNA
 
K dur ve Znamení koně 2
30.1.2015 - na ČT1

Znamení koně 2-3V pátek 30. ledna 2015 ve 20 hod bude ČT1 vysílat třetí díl druhé řady seriálu Znamení koně. A právě tam by se měl objevit vesnický sbor v podání K duru. Přesně tento výše uvedený obraz jsme při natáčení viděli naživo z pódia. Tak, kterýpak ze dvou hitů : Daleká šeroká či Ach synku, synku zazní z z reprodiktorů TV?

Můžete to s námi sledovat společně v kavárně Baba cafe v Kuřimi. Sejdeme se tam v 19 hod, abychom se včas patřičně naladili.

 
Vánoce v Železném
25. 12. 2014, Železné

V obci Železné u Tišnova mají pěkný vánoční obyčej. Po Štědrém dnu se jeho obyvatelé sejdou u společného vánočního stromu, zahrají si, zazpívají a pak to něčím dobrým zají a zapijí.

Letos je napadlo přizvat náš sbor a tak, byť v neúplném složení a bez dirigenta, jsme se 25. prosince 2014 k jejich sousedskému setkání přidali.

Našli jsme pár písní, které v daném složení neutrpěly a myslím, že se to nakonec docela povedlo. U koled se přidali i příchozí a vánoční atmosféru dokreslila vůně punče.

     Byli jsme pak srdečně pozváni k malému pohoštění, u kterého se tak dobře povídalo. Někdy i tak malá komorní akce zanechá velkou vzpomínku.

 
V Rovnosti o K duru
Rovnost o K duru
 
Jak jsme dobývali Vídeň
29.11.2014, Vídeň, Peterskirche

WienZačátek adventu 2014 oslavil K dur velmi důstojně koncertem ve vídeňském koncertním chrámu Peterskirche. Ale i o dobrodružství nebyla nouze, to by snad ani nebyl K dur. V sobotu 29. listopadu, když ostatní pracující ještě dochrupkávali celotýdenní šichtu, začali se v kuřimském ranním mlžném oparu z různých koutů trousit zpěváci, které postupně nabíral objednaný autobus. V něm s přibývajícím osazenstvem zavládla bujará a natěšená atmosféra.

     Cesta příjemně ubíhala, takže jsme záhy poskakovali ve vídeňské dopravní špičce umocněné faktem, že byl první adventní víkend, což znamená  proslulé vídeňské adventní trhy a to zase znamená, že Vídeň berou útokem i cizinci.

 
Vánoce 2014 na Moraváku
9.12.2014, Moravské náměstí, Brno

moravakSlavnostní atmosféra předvánočního Brna nás opět přilákala. Rozhodli jsme se na ní aktivně podílet a tak jsme 9.12.2014 stáli na podiu na Moravském náměstí v Brně, kam se z důvodu rekonstrukce Zelňáku přesunul celý vánoční trh.

Počasí nás příliš nešetřilo, což zejména pro hru na klavír v rukavicích přinášelo zajímavé momenty. Přesto jsme si svou vyhrazenou hodinu užili a přednesli značnou část našeho repertoáru.

Obecenstva sice nebylo tolik, co u hlavního podia na Svoboďáku, ale za to bylo srdečnější. Také nás nerušily okolní atrakce a projíšdějící šaliny. Blízké stánky s vánočním punčem, dobrotami ze zabíjačky, nezbytnými svátečními cetkami apod. umocňovaly zážitek. Sníh sice chyběl - ale nám ne :-).

Nakonec jsme se šli rozehřát k Pivní opici. V příjemně útulném prostředí jsme s chutí zajedli a zapili povedený kulturní počin.

 
Seniorům pro radost
4. 12 .2014, Penzion, Kuřim

V podvečer 4. 12. 2014 se sešli kuřimští senioři na mikulášském večírku v kulturním domě. A protože to do velkého sálu máme z naší zkušebny jen pár schodů, rádi jsme přispěli svou troškou k dobré náladě. Tomuto obecenstvu zpíváme rádi. Je na nich vidět, že je náš zpěv zajímá a opravdu těší.

Předvánoční shon každoročně odloudí z této akce dost zpívajících členů. Ale vždy s tím poradíme a najdeme v našem repertoáru takové kousky, na kterých menší počet zpěváků není příliš patrný.

Tak tomu bylo i letos a přítomní si s chutí zazpívali společně s námi na závěr pár známých koled. Ostatně někteří z nás tu zpívali svým vrstevníkům :-).

 
VI. Báječný bál aneb jak jsme demolovali Kulturní dům
8.11.2014 – KD Kuřim

Abych uvedla nadpis na pravou míru, Kulturní dům v Kuřimi (zatím) stále stojí a pokud vím, nezanechalo na něm naše bálové působení žádné šrámy. Ale pěkně popořádku.

Letos náš sbor K dur pořádal již šestý ročník Báječného bálu. Opět jsme se nechali inspirovat okolnostmi, a protože se rekonstrukce Kulturního domu blíží a zároveň neustále oddaluje, rozhodli jsme se, že to trošku podpoříme. Znáte to, nejdřív se musí to staré triko dotrhat, abyste si mohli koupit nové, anebo novou televizi si koupíme, až se ta stará rozbije. Nějak v tomto duchu jsme si řekli, že rekonstrukci Kulturního domu nejlépe podpoříme tím, že náš kulturní svatostánek rozebereme napadrť.

 
Medový koncert 2014
28.9.2014, nádvoří kuřimského zámku

Vystupovali jsme jako čerství držitelé ocenění KUKUČ města Kuřimi za umělecký výkon v sezóně 2013/2014.

Poslední zářijová neděle byla v Kuřimi ve znamení medu. Na zámku se totiž konal tradiční již 10. Medový den a k němu patří tématické trhy, atrakce pro děti a bohatý doprovodný kulturní program. V rámci něho vystoupil také náš sbor s téměř hodinovým programem. Ten tvořil průřez naším repertoárem. Od lidovek přes českou klasickou tvorbu až po populární písně.

Počasí bylo nádherné baboletní, my jsme si po letní odmlce užívali zpívání před publikem, ozvučení bylo výborné a dokonce i všechna sborová miminka spolupracovala a během vystoupení vzorně spala nebo poslouchala. Takže by se dalo říci, že i my jsme si ten den pěkně „medili“.


 
Soustředění v Balónovém hotelu
19. - 21. 9. 2014, Radešín

Letošní podzimní soustředění se konalo třetí zářijový víkend v Radešíně, nedaleko Křižanova. Pro svůj pobyt jsme příznačně zvolili Balónový hotel – to aby se nám lépe zpívalo ve výškách. Někdy to však spíš vypadalo, že máme hlavu v oblacích. Naštěstí nás náš milý sbormistr vždy včas uzemnil, takže k žádnému tvrdému dopadu nedošlo.

 
Žofinka
5. 7. 2014, Kuřim

Zpívání prospívá, kde může. Krátce po koncertním vystoupení K duru se v sobotu 5.července 2014 v podvečernívh hodinách sborovému manželskému páru Nicole a Romanovi narodila dcerka Žofinka.Oběma šťastným rodičům moc gratulujeme. Už v úterý 15. 7 nás všichni navšívili na pravidelné zkoušce a mohli jsme tak osobně poblahopřát, předat dárek na upomínku a zazpívat oblíbeného Lvíčka.

Žofince přejeme hodně zdraví a ať ji zpěv provází celým životem.

 
Zpíváme na LSD 2014
3. 7. 2014, Lomnice

Kdur na LSDV rámci Letní sborové dílny v Lomnici u Tišnova jsme vystoupili hned první den 3. července 2014 na zahajovacím koncertu Naši letos početnou výpravu doplnili ostatní členové, kteří sem přijeli právě jen za tímto účelem. Zcela zaplněný sál místní synagogy nás odměnil po každé písni bouřlivým potleskem. Určitě jsme si udělali výbornou reklamu. Potěšila nás i pochvalná recenze od všech zúčastněných lektorů.

Každý ze tří vystupujících sborů měl omezenou dobu na zpěv, protože v ráci tohoto koncertu vystoupili ještě společně Zuzana Lapčíková a Skip Wilkins. Spojení amerického jazzu a záhoráckého fokloru bylo famózní.

 
Taneční Zina 2014
16. 6. 2014, Kulturní dům, Kuřim

1000 x tanec a pokaždé jinak !

To je parafráze na dávnou reklamu na kuřata. Přesto, že podle Zininých slov je rok od roku horší tu drobotinu a mládež něco naučit, na Tanečním večeru ve čtvrtek 16. června v kulturním domě v Kuřimi bylo opět na co se dívat. Výborný výběr hudby vtipná choreografie a děti, ze kterých čišela touha něco svým rodičům a ostatním v sále předvést.

Osobně jsem tam dítě neměl, ale dobře jsem se i tak bavil od začátku až do konce.

Vydržaj Zino !

 

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »